İş

Türkiye ve Kamboçya’nın ticaret hacmi hedefi 1 milyar dolar

Kamboçyalı firmaları Türkiye’den gelen iş insanlarıyla buluşturmayı hedeflediklerini vurgulayan Kirişçi, “Kamboçya’yı son 15 yılda Covid-19 salgını hariç ortalama yüzde 7 büyümeyi başaran değerli bir bölgesel ortak olarak görüyoruz. ve önemli ölçüde yabancı yatırım çekmiştir. Ayrıca, dünyanın en büyük serbest ticaret bölgesi olan Bölgesel Kapsamlı Ekonomik Katılım Anlaşması’na (RCEP) dahil olması ve Kamboçya ürünlerinin AB ve ABD gibi gelişmiş ülkelerin pazarlarına öncelikli erişim imkânı da sunacaktır. Türk şirketlerine değerli yatırım fırsatları.”

Türkiye ve Kamboçya’nın ikili ticaret hacmi hakkında bilgi veren Kirişci, “2022 yılında ikili ticaret hacmimiz bir önceki yıla göre yüzde 67,7 arttı. Bu durumu ülkelerimiz adına sevindirici bir gelişme olarak görsek de ülkelerimiz arasındaki gerçek potansiyeli yansıtmadığını düşündüğümü belirtmek isterim. Bu bağlamda, ikili ticaret hacmimizi bir an önce dengeli bir şekilde 1 milyar dolara çıkarmak ve karşılıklı yatırımlarımızı anlamlı bir düzeye çıkarmak için daha çok çalışmamız gerektiğine inanıyorum.”

Kamboçya’nın yeni yatırım yasasının sağladığı imkanların motivasyon kaynağı olacağına işaret eden Kirişçi, “İş insanlarımız Kamboçya’da başta tarım, gıda işleme, tekstil ve konfeksiyon, otomotiv sanayi, makine ve elektrik teçhizatı, yenilenebilir enerji, sanayi olmak üzere yatırım yapabilirler. ürün üretimi.” Sorasak, “Türkiye ve Kamboçya tarımda işbirliği yapabilir.”

haber-kiziloren.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu